نقشه حرارتی یا هیت مپ ( Heat Map ) چیست و چه کاربردی در سئو دارد؟
نقشه حرارتی در واقع تصاویر و داده های گرافیکی میباشد که کنترل رفتار کاربران را در صفحات یک سایت دنبال میکند . در واقع این دنبال کردن رفتار کاربران به وسیله چشم انجام نمیشود بلکه به وسیله رفتار موس در صفحه دسکتاپ انجام میشود که بدین بصورت به شما اطلاع میدهد که رفتار کاربران در قبال سایت شما به چه گونه بوده است.این را اشاره کنیم که آمارهای خروجی از نقشه حرارتی بصورت دقیق و ۱۰۰ درصد نمیباشد اما به شما کمک میکند که بفهمید کدام بخش های سایتتان باید بهبود بیابند و یا ویرایش شوند تا دارای بیشترین میزان نرخ تبدیل و واکنش کاربران شود.

نقشه حرارتی یا هیت مپ ( Heat Map ) چیست و چه کاربردی در سئو دارد؟
یکی از دلایل پرداختن به موضوع نقشه حرارتی در مقالات سئو سایت در واقع به سئو داخلی برمیگردد زیرا یکی از فاکتورهای موثر در آن است که بر حسب آزمون و خطاهای بسیار در سایت ها و پروژه های مختلف انجام شده به دست آمده است که تصمیم گرفتیم در قالب یک مقاله سئو در اختیار کاربران سایت انتایم سئو قرار دهیم. استفاده از انکر تکست های متناسب با توجه به نقشه حرارتی سایت در بخش های مختلف وب سایت و استفاده آن در هدر ، سایدبار ، فوتر و … بصورت هوشمندانه باعث میگردد تا به نوعی اهمیت صفحات موجود با توجه به میزان کلیک های بیشتر نزد گوگل مورد الویت قرار گیرد.
به هر میزان اطلاعاتی که از نقشه های حرارتی دریافت می کنید بهتر است با اطلاعات جمع آوری شده از Google Analytics مورد مطالعه قرار گیرند تا با کمک تحلیلگرهای حرارتی اطلاعات کیفی بیشتری بدست آورید که بتوانید جزئیات را اندازه گیری کنید که متوجه شوید چگونه کاربران با صفحه خود ارتباط برقرار می کنند که میتواند گامی بلند در مباحث داخلی سئو و بهینه سازی سایت باشد.

مواردی که نقشه حرارتی یا هیت مپ ( Heat Map ) به آن اشاره میکند بطور کلی عبارت است از :

– مناطقی از سایت که بیشترین کلیک را دریافت میکنند.
– مناطقی از سایت که بیشترین حرکت موس در آنجا اعمال میشود.
– بخش های خاصی از سایت که کاربران بیشترین تمرکز را بر روی آن دارند.

نقشه حرارتی یا هیت مپ ( Heat Map ) چیست و چه کاربردی در سئو دارد؟

در نقشه های حرارتی نقطه ها و ناحیه طیف های رنگی اصلی آبی ، سبز ، زرد و قرمز رنگی به طور معمول مشاهده میشود. ناحیه و نقاط قرمز رنگ در واقع به بیشترین میزان کلیک ها ، حرکت موس روی المان های سایت اشاره میکند و ناحیه و نقاط آبی رنگ برگیرنده بخش هایی است که کمترین میزان توجه را به خود جلب میکنند.

نقشه های حرارتی و نشان دادن قسمت های پر کلیک سایت . نقشه های حرارتی توسط جلوه های بصری و گرافیکی براحتی به شما نشان میدهد که کدام مناطق در صفحه شما بیشترین کلیک را دریافت میکنند و در واقع علاقه مخاطبان مورد نظرتان چیست. این به این معنی است که شما می توانید بدانید که چه محتوایی، خدماتی یا محصول، برای بازدیدکنندگان شما واقعا مورد توجه قرار میگیرد.
نقشه های حرارتی و نشان دادن قسمت کمتر مورد استقبال قرارگرفته شده بازدیدکنندگان سایت . نقشه حرارتی با کمک تصاویر واضح و رنگی از بخش های مختلف وب سایت این امکان را به شما میدهد که متوجه شوید کدام قسمت از وب سایتتان کمتر مورد توجه کاربران قرار میگیرد تا بتوانید برای حل این مشکل باید اقدام کنید و یا بر روی بخش های دیگری از سایت برای تاثیر گرفتن از مخاطبین سرمایه گذاری کنید.
نقشه های حرارتی فرصتی مناسب برای جلب توجه اطلاعات. توسط نقشه حرارتی میتوانید متوجه شوید کدام بخش از وب سایت مورد توجه بیشتر کاربران قرار میگیرد تا با تمرکز بر روی عناصر ، نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری را بالا برده و بتوانید از این وضعیت به نفع خود استفاده کنید.
نقشه های حرارتی و یاد آوری با اهمیت بودن نقشه ناوبری سایت . ناوبری سایتتان باید ساده و روشن باشد، در واقع توسط نقشه های حرارتی پی خواهید برد که کدام مناطق از صفحات سایت مورد توجه بیشتری قرار میگرند که با انتخاب ناوبری مناسب و هوشمندانه تعاملات خود را با کاربران خود در صفحات مد نظر بهبود بخشید و از آن چیزی که هست بیشتر مورد تکرار قرار دهید.
نقشه های حرارتی و اثبات مهم بودن هدر سایت در تعامل با کاربر . سربرگ سایت یا ( هدر سایت ) درحال حاضر بخش مهمی ازجذب بازدیدکنندگان وب سایت را در نقشه های حرارتی به تشکیل میدهد که مشخص میکند هرچه جملات کوتاه تر و واضحتر باشد احتمال کلیک بیشتری دارد.

حتما بخوانید:  از سئو و بهینه سازی سایت تا افزایش رتبه در الکسا

ابزارهای نقشه حرارتی :

از ابزارها و وب سایتهایی که برای آنالیز کردن نقشه حرارتی سایت مورد استفاده میگیرد میتوان به Hotjar.com و heatmap.me اشاره کرد. شما براحتی با عضویت در این سایتها و گذاشتن کدهای مربوطه در وب سایتتان میتوانید سایت خود را از لحاظ نقشه حرارتی مورد بررسی روزانه قرار دهید.

نقشه حرارتی یا هیت مپ ( Heat Map ) چیست و چه کاربردی در سئو دارد؟

نقشه حرارتی یا هیت مپ ( Heat Map ) چیست و چه کاربردی در سئو دارد؟

خوشحال میشویم تجربه ، نظرات و سوالات خود را در این باره از طریق مشاوره سئو و یا نظرات همین پست با در میان بگذارید.

لطفا به این پست رای دهید :
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]
کانال تلگرام سئو