از سئو و بهینه سازی سایت تا افزایش رتبه در الکسا
یکی از شایع ترین سوالاتی که همیشه از بنده به عنوان یک کارشناس سئو در مشاوره سئو پرسیده میشود این است که بعد انجام سئو سایتشان چه رتبه ای را در سایت الکسا کسب میکند. در واقع باید بگوییم که پاسخ صریح و قاطعی به این پرسش وجود ندارد چون به عوامل زیادی برمیگردد.
برای همین این امر رو برای خودم مهم دیدم که مقاله ای در این خصوص بنویسم که از ابعاد مختلف نسبت به این موضوع پرداخته شود تا دامنه توقعات و تفکرات افراد راجب به این موضوع علی الخصوص برای افراد تازه وارد به دنیای وب کمی تغییر و بیش از پیش روشن شود.

از سئو و بهینه سازی سایت تا افزایش رتبه در الکسا
کمتر کسی در محیط وب کار کرده باشد و اسم سایت الکسا که از زیرمجموعه های سایت معروف فروشگاه اینترنتی آمازون میباشد به گوشش نخورده باشد. این سایت از سال ۱۹۹۶ میلادی با هدف رتبه بندی جهانی و کشوری سایت ها آغاز به کار کرد. بطور حتم در حال حاضر دنیای وب شاید مهمترین دغدغه هر وبمستر ، مدیر سایت ، صاحب کسب و کار دارای سایت و … این است که سایت خود را در رده بالای رتبه های سایت الکسا قرار دهد. در واقع حقیقت غیرقابل انکار این است که دستیابی به رتبه های بالا در این سایت میتواند برندسازی کسب و کارتان را به میزان زیادی نزد علاقه مندان آشنا با سایت الکسا نه همه کاربران عادی افزایش دهد.


آمارگیر و نموار سایت الکسا روزانه بروزرسانی میشود و شاخص اندازه گیری این سایت به گونه ای است که هرچقدر اعداد به سمت پایین و عدد ۱ میل کنند سایت مدنظر دارای رتبه بهتر در مقیاس جهانی و کشوری خواهد بود.

از سئو و بهینه سازی سایت تا افزایش رتبه در الکسا

در مقیاس جهانی سالهای متوالی است که گوگل بدون هیچ حرف و حدیثی با قدرت اول است که سایر سایتها از قبیل یوتیوب ، فیس بوک و … نیز با فاصله زیاد پشت سر آن قرار دارند. ولی این همه داستان در مورد سایت الکسا و رتبه بندی های آن نیست. به طور طبیعی پس از راه اندازی وب سایت ، بدون داشتن پشتوانه مالی در شرایط عادی تا ده ها و شاید صدها سالها نتوانید به فهرست تاپ رنکینگ جهانی سایت الکسا دست پیدا کنید. برای همین الکسا ، مقیاس جغرافیایی و کشوری را نیز در سایت خود تعبیه کرده است که وبمسترها بتوانند علاوه بر داشتن رده بندی جهانی در کشور محل فعالیت خود نیز دارای رتبه و رنکینگ شوند و با سایر سایت ها به رقابت بپردازند.

این نمودار آماری بصورت روزانه البته با چندین روز تاخیر به نسبت آمار لحظه ای در پایان روز هر سایت بروزرسانی میشود. اگر از بخش کشورها از سایت الکسا به سراغ کشور عزیزمان ایران برویم میتوانیم لیست ۵۰۰ تا سایت برتر در ایران را از لحاظ بیشترین بازدیدکنندگان در روز مشاهده کنیم که در نسخه جدید از بروزرسانی الکسا لیست هر ۵۰۰ تا سایت برتر پس از عضویت ۷ روزه تریال قابل دسترسی خواهد بود.
در بالا اشاره کردیم که میزان بازدیدکننده در روز مهمترین فاکتور جابجایی سایت ها در رتبه بندی الکسا میباشد. علاوه برا این فاکتور مهم و تاثیرگذار در سایت الکسا عوامل دیگری همچون تعداد بازدید از صفحات سایت ، زمان ماندگاری کاربر در سایت و میزان فرار کاربر از سایت نیز با درصدکمی در فاکتور رده بندی سایت تاثیر دارند که سعی میکنیم در مقاله دیگری مفصل به آن بپردازیم.

از سئو و بهینه سازی سایت تا افزایش رتبه در الکسا

بحث اصلی مقاله این است که چرا افراد فکر میکنند سئو رابطه مستقیمی بر رتبه بهتر الکسا به طرز شگفت انگیزی دارد. به طور حتم تاثیر سئو و جذب بازدیدکننده از موتورهای جستجوگر بر کسی پوشیده نیست ولی از قبل باید مشخص کنیم که چه کاری قرار است بر روی وبسایتمون انجام دهیم و دامنه فعالیتمان در اینترنت چیست و چقدر مخاطب از موتورهای جستجوگر دارد. برای همین ما بر حسب تجربه موارد زیر را برای آشنایی بیشتر شما علاقه مندان لیست کرده ایم که بعد از پاسخ به موارد زیر میتوان حدس زد که در ازای سئو و بهینه سازی مناسب چقدر مخاطب خواهید داشت که بر روی رتبه الکسا سایت شما موثر باشد.

۱- چقدر کلمه انتخابی مورد نظر برای سئو رقابتی است ؟
۲- چقدر کلمه انتخابی مورد نظر بری سئو در گوگل بصورت روزانه جستجو میشود ؟
۳- چقدر روی محتوای وب سایتتان کار خواهید کرد ؟
۴ – محدوده فعالیت سایت جغرافیایی ( کشور ، استان ) میباشد یا جهانی ؟
۵- انتظارات شما از افزایش بازدیدکننده وبسایت در چه بازه زمانی است ؟
۶- آیا تنها منبع افزایش بازدیدکننده های وب سایت فقط از گوگل میباشد ؟
و…

در واقع به پرسش های بالا اگر جواب های صریحی داده شود میتوان به الگوریتم رتبه شما در سایت الکسا دست پیدا کرد. در هیچ جای وب به الگوریتم رتبه بندی سایت الکسا اشاره نشده است و گفته های زیر حاصل تجربه بیش از ۱۰ سال کار با وب سایتهای مختلف و مشاهده و قیاس در فواصل زمانی مختلف است.

حتما بخوانید:  راه های بدست آوردن IP سایت و تاثیرات آن در سئو

این گفته ها را با یک مثال شرح میدهیم که برای شما خوانندگان مقالات SEO از سایت انتایم سئو واضح باشد. تصور کنید کلمه مورد نظر انتخابی شما برای سئو “خرید تجهیزات ورزشی بدنسازی” میباشد و برای فرد دیگر کلمه انتخابی مورد نظر برای سئو ” دانلود آهنگ ” میباشد. فکر میکنید با رتبه اولی شدن کدام عبارت سایت بهینه سازی شده در گوگل به ترافیک و بازدیدکننده بیشتری دست پیدا میکند ؟

از سئو و بهینه سازی سایت تا افزایش رتبه در الکسا

با توجه به نمودار فوق برگرفته از گوگل ترند جواب کاملا مشخص است! دانلود آهنگ .

خب همینطور که پر واضح است این دو کلمه مد نظر از لحاظ رقابتی بودن به هیچ عنوان با هم قابل قیاس نیستند و مسلما کسی که سایتی با کلمه دانلود آهنگ در گوگل اول داشته باشد به ترافیک زیادی از بازدیدکنندگان در روز میتواند دست پیدا کند که به طور قطع روی رتبه الکسای آن بسیار موثر خواهد بود.
اینکه هر کلمه در روز چقدر جستجو میشود کاملا متغییر و شدیدا وابسته به تقویم فصلی ، تبلیغات بیرون از دنیای وب ، وقوع اتفاق خاص در بازه ای از زمان و خیلی از موارد دیگر است. بطور مثال کلمه دانلود آهنگ در ماه های رمضان و صفر به طرز چشمگیری به حرمت این ماه های عزیز کاهش میباید و برعکس میتواند جستجوی نوحه های مخصوص ماه محرم به شدت افزایش پیدا کند و یا سئو کلمه خرید تجهیزات ورزشی بدنسازی شرکت x که در بالا مثال زدیم ممکن است به دلیل تبلیغ انبوه در رسانه های مختلف در گوگل نیز با ترافیک سرچ در طی مدت زمان مشخصی بیشتر از روال عادی در گذشته شود. به طور کلی میزان سرچ کلمات در گوگل در مدت زمانهای مختلف از طریق ابزار کیورد گوگل که بعدا مقاله ای مفصل برای آن تهیه خواهیم کرد قابل اندازه گیری میباشد که میتوانید از آن به عنوان یک ابزار کمکی برای تخمین زدن تعداد جستجوی عبارات در صورت بالا بردن نرخ CTR و ارتباط موثرش در افزایش بازدید و بهبود رتبه در الکسا کمک بگیرید.
اینکه روی محتوای سایتتان در موضوع مشخص با عنوان های مرتبط چقدر کار خواهید کرد یکی دیگر از عوامل مهم در پیشرفت سایتتان میباشد. ممکن است سایتی داشته باشید که فقط نیاز به معرفی خدمات داشته باشید و نیازی به محتوا سازی مرتب و روزانه نداشته باشید. ولی برعکس سایتی در زمینه موسیقی دارید که این تولید محتواهای مکرر و بسیار میتواند شما را در لینک سازی داخلی و خارجی سایتتان کمک کند. اینکه هدف گذاری شما جهانی و معرفی محصولاتتان به صورت زبان انگلیسی اصلی باشد به طور حتم در رتبه بندی کشوری در ایران به دلیل ورودی بیشتر از ای پی های خارجی شانسی نخواهید داشت.

در مجموع پروسه پیشرفت و افزایش بازدیدکننده از طریق موتورهای جستجوگر بوسیله سئو و بهینه سازی سایت کاری زمانبر و پرحوصله است و در کوتاه مدت نمیتوان به نتایج مطلوب و مدنظر رسید و بسته به نوع هدفگذاری سایت آینده شغلی و پیشرفت آن با توجه به آموزش سئو و  مشاوره سئو اصولی از متخصصین مجرب منجر به افزایش رتبه در الکسا و برگشت پذیری سرمایه گذاری بر روی کسب و کار اینترنتی خود خواهید بود.

اگر مطلب فوق مورد توجه تان قرار گرفت لطفا در بازنشر آن از ما حمایت کنید و مطلب را با ذکر منبع درج نمایید. چنانچه سوال ، ابهام و یا هر نظر دیگری در این مورد دارید در نظرات همین مطلب با ما در میان بگذارید تا پاسخ گوی شما عزیزان باشیم.

لطفا به این پست رای دهید :
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
کانال تلگرام سئو


7 نظر

 • فروشگاه فایل مراد

  تیر ۷, ۱۳۹۶

  ممنون، جالب بود و اینکه لطفا آموزش کار با ابزار کیبورد گوگل را هم تو سایت قرار بدید.
  باز هم ممنون

  پاسخ
  • اسماعیل پورجعفر

   تیر ۱۰, ۱۳۹۶

   سپاس. بله حتما در این زمینه هم مقاله ای آماده و تقدیم دوستان خواهد شد.

   پاسخ
 • کوتاه کننده لینک

  تیر ۱۲, ۱۳۹۶

  ممنون، جالب بود و مثل همیشه عالی

  پاسخ
 • طراحی سایت وب شهر

  مرداد ۲, ۱۳۹۶

  سئو فقط صبر میخواد و کار کردن درست همین!

  پاسخ
 • salameh

  مرداد ۲۵, ۱۳۹۶

  سلام عالی بود ، من در حال حاظر صفحه ۴ هستم و با استفاده ار مطلب شما تلاشم رو برای بهتر شدن سایتم میکنم .. با تشکر از شما

  پاسخ
  • اسماعیل پورجعفر

   مرداد ۳۱, ۱۳۹۶

   زنده باشید. امیدواریم مقالات آموزشی ما برایتان مفید واقع گردد.

   پاسخ
 • آهنگ

  اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۷

  خیلی ممنون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید